Mida arvestada lastetoa planeerimisel
  • Mõtle minimaalselt 5 aastat ette

    Lapsed kasvavad uskumatult kiiresti ning muutuvad ka nende soovid ja eelistused. Lemmikkangelaste stiilis tuba aegub mõne aastaga ning hüüab taas uuenduste järele. Seega eelista võimalikult ajatuid lahendusi nii viimistluse kui suurema mööbli osas ning lisa isikupära pigem väiksemate detailidega, mida on lihtsam ja odavam hiljem vahetada.

  • Ruumi kasutus 

    Mõtle läbi, milliseid funktsioone peaks konkreetne lastetuba kindlasti täitma. On see ruum vaid magamiseks või ka koht õppimiseks ja mängimiseks? Peaks seal jaguma ruumi ka sõpradele või mõnele harrastusele (mõtle 5 aastat ette!)? Kui vajalikud tegevused on läbi analüüsitud, siis püüa need konkreetsesse ruumi paigutada. Sellest paigutusest lähtuvalt saad juba edaspidi lähtuda nii valgustite, pistikute kui panipaikade planeerimisel.

  • Panipaigad

    Kappe, sahtleid, riiuleid ei ole kunagi liiga palju. On need mänguasjad, hooajalised riided, mälestustega täiedetud joonistused või meisterdused lasteaiast jne. Paratamatult asju koguneb ning nende hoiustamiseks vajame ruumi. Nutikaid panipaiku võib planeerida nii voodi alla kui erinevatesse nišsidesse – vaata tähelepanelikult ruumis ringi ning ehk avastad ootamatult mõne potensiaalse panipaiga. Liiga hoogu ei tasu aga ka minna, sest lapse lemmikmänguasjad ja igapäevaselt kasutuses olevad esemed peaksid olema siiski kergesti kättesaadavad ning lastetuba ei tohiks muutuda liialt steriilseks.

  • Valgus

    Kasuta maksiaalselt ära ruumi langevat loomulikku valgust ning võimalusel säti valgust nõudvad tegevused ruumis ka vastavalt. Valgustite hulga ja asukohtade valikul lähtu taas nendest funktsioonid, mida ruum täitma peaks ning millist valgust need tegevused vajavad. Oluline on, et valgustust saaks valida ja muuta vastavalt meeleolule ja vajadusele. Olgu selleks siis lugemine, kirjutamine, mäng, puhkamine või mõni muu põnev tegevus.

  • Kaasa laps planeerimisprotsessi

    Arutage üheskoos läbi erinevaid võimalusi lahendusteks ning paku lapsele võimalust valikuteks. Tee näiteks eelvalik värvitoonide, mõõbli või sisutustoodete osas ning paku seejärel lapsele võimalus teha nende seast lõplik otsus. Laps tunneb end oma toas palju paremini, kui see on TEMA tuba.

Toredat kooliaasta algust!

Jaga postitust:

Täiendvärvid

Täiendvärvid on värvirattal üksteise vastas asuvad värvid, mis moodustavad omavahel tugeva kontrasti – nagu roheline ja punane. Täiendvärvide omavaheline kombinatsioon on alati sobiv ning tõmbab

Loe edasi »

Nüansirikas valge. 

Enamik valgeid sisaldab varjundeid erinevatest toonidest, nii külmadest kui soojadest. Valgete nüansid tulevad hästi esile neid kõrvutades, kui võib selguda (täiesti ootamatult), et planeeritud valge

Loe edasi »